Ekzém na dlaních – jak jej léčit

Kontaktní alergický ekzém je bohužel onemocnění vrozené. Vzniká do tří dnů od kontaktu s alergenem. Nejčastěji se jedná o pyly, kovy, zvířecí srst, květiny, chemické látky, nevhodné kosmetické přípravky a jiné. Jistě je nutné, abyste navštívili alergologa, který provede kožní testy. Jedině tak zjistíte, na co vaše tělo reaguje a tím pádem dokážete zajistit, aby se kůže nedostala do kontaktu s alergenem. Bariérové krémy pomáhají předcházet podráždění. Kontaktní ekzém poznáte tak, že pokožka začne červenat, svědí, mohou se objevit na dlaních, v meziprstí a na ploskách nohou podkožní puchýřky, které jsou naplněné čirou tekutinou. Často se také stává, že se ložiska vysušují a praskají až do krve.

Na puchýře je vhodné zvolit takové řešení, které pomůže ve vysušení, ale zároveň kůži hydratuje. Zinková mast se pro tyto možnosti jeví jako ideální. Pokud puchýře praskají a mokvají, vyzkoušejte dlaně namočit do vychlazeného odvaru z černého čaje.

Tento druh ekzému se může projevit kdekoli na těle. U někoho se objeví pouze na dlaních, u jiného na nohou a někdo jej má po celém těle. Způsobit ho může alergie na pyl, srst, kovy, tak i na potraviny a mnoho jiných. U atopického ekzému se jedná o boj na dlouhou trať. Jistě je dobré navštívit alergologa, aby zjistil, jaký alergen vaši pokožku trápí. Ten rozhodně eliminujte. O kůži řádně pečujte, protože je velmi citlivá. Nedřete ji ručníkem, noste bavlněné oblečení, jezte zdravou stravu, hýbejte se a nestresujte se. Bariérové krémy jsou pro prevenci důležité. A pokud máte ekzém v akutní fázi, nebojte se sáhnout po kortikoidech. Jen je nepoužívejte příliš často, ale pouze na doporučení lékaře.

U dyshidrotického ekzému postupujte stejně jako u kontaktního.

Publikováno: 24. 06. 2022

Kategorie: Léčba alergie

Autor: Denisa Štěpánová