Lékařská diagnostika alergie

Jak zjistit, zda je váš potomek alergický? Můžete postupovat metodou pokus-omyl a pozorovat, zda se v určitém prostředí neobjevují alergické reakce. Nejde ale o nejlepší metodu. Mnohem lepší je lékařská diagnostika alergie. Jak probíhá? Popišme si tento proces detailněji.

Kožní testy jsou nejčastější

Pokud se podíváme na jednu ze základních a velmi spolehlivých metod, tak se jedná o kožní testy. Jsou velmi jednoduché, a proto jsou používány nejčastěji. Základem je narušení kůže, na kterou je následně prostřednictvím tekutiny aplikován vzorek alergenu. Následně dítě čeká několik minut, a poté jsou sledovány alergické reakce na jeho kůži – v podobě různě velkých pupínků. Podle toho lze přesně určit, které alergeny jsou pro dítě problém.

Ideálně mimo sezonu

Aby se zvýšila spolehlivost kožních testů a dosáhlo se přesnějších výsledků, jsou ve většině případů realizovány takzvaně mimo sezonu. Ideálními měsíce je prosinec a leden. Tedy doba, kdy nejsou rizikem žádné pyly, které patří mezi nejčastější alergeny. Spadají do kategorie takzvaných sezonních alergií. V době pylové sezony lze testy také realizovat, ale jejich přesnost může být vlivem venkovního působení alergenu menší.

Využívají se také krevní testy

Výše popsaný postup není rozhodně tím jediným, který souvisí s možností zjistit, na co je vaše dítě alergické. Využívat se může i druhá metoda. Jedná se o klasické krevní testy. Jak fungují? Odebere se potřebné množství krve, která je následně podrobena laboratorním testům. Na jejich základě se zjistí, na co všechno může být váš potomek alergický. I toto je celkem spolehlivá metoda. Na druhou stranu vzhledem k časové náročnosti se přece jenom mnohem více používá metoda první, která může být realizována během jedné návštěvy v lékařské ordinaci alergologa. Tedy lékaře, který se právě těmto zdravotním problémům věnuje.

Publikováno: 27. 02. 2018

Kategorie: Léčba alergie

Autor: Denisa Štěpánová