Dědičnost alergií a jak mít více času na alergické dítě

Alergie je poměrně nevyzpytatelným problémem, u kterého musíme říci, že nikdy nevíme, kdy propukne. Může to být už v dětském věku, může to být ve věku dospělém, stejně jako to nemusí být nikdy. Mnoho lidí zajímá i to, zda existuje dědičnost alergií. Tedy zda vy jako rodič budete moci za to, že bude vaše dítě alergické. Alergie komplikuje život především dospělým, kteří musí docházet do zaměstnání a nemohou se o své alergické děti starat na sto procent. Výhodu mají pracující z domu - třeba e-shopaři a poskytovatelé služeb, kteří svůj business posilují přes PR články. O zakázky pak nemají nouzi a vše řeší z pohodlí domova.

Alergie se skutečně mohou dědit

Na toto téma lze najít řadu výzkumů a studií. Jejich výsledky jsou celkem jednoznačné a potvrzují, že dědičnost alergií je skutečně možná. Podobně jako i jiných nemocí, tak i tady je riziko, že pokud trpíte určitou alergií vy, mlže jí trpět také vaše dítě. U těch klasických sezonních alergií je to cekem přijatelný problém. U těch, kde mluvíme o alergii na mléko nebo na lepek se pochopitelně objevuje obav mnohem více. Zde už jde o poměrně velký vliv na běžný život.

Jak velká jsou rizika?

Že dědičnost alergií existuje, to máme potvrzeno. Podívejme se proto na to, jak velká jsou i rizika toho, že dítě danou alergii skutečně zdědí. Pokud je na určitou věc alergický jenom jeden z rodičů, je zde míra rizika okolo třiceti procent. Mnohem horší je to v případě, kdy jsou alergičtí oba rodiče. Zde už riziko vzniku alergického onemocnění stoupá na hodnotu celých 60 procent. Je zde tedy velká pravděpodobnost, že stejnou alergií bude trpět i dítě. Kdy však propukne, se nedá přesně odhadnout.

Jsou i výjimky

Dobré je připomenout, že dědičnost alergie nemusí probíhat výhradně jenom z generace na generaci. Je popsáno mnoho případů, kdy se vždy jedna generace přeskočila. Pokud je vaše dítě alergické, a vy nikoliv, doporučujeme zjistit, jak tomu bylo u vašich rodičů. Možná právě zde najdete shodu a důvod, proč alergie u vašeho dítěte propukla. Vhodné je samozřejmě absolvovat i návštěvu lékaře, který pomocí diagnostických testů přesně zjistí, na co konkrétně je právě váš potomek alergický.

Publikováno: 06. 10. 2019

Kategorie: Léčba alergie

Autor: Denisa Štěpánová