Inhalátory

Když se alergie objeví, je třeba rychlá pomoc. Například pomocí léků. Pokud se však objeví i potíže s dýcháním, je třeba mít k dispozici také inhalátory. I když toto slovo většina lidí zná, a ví co si pod ním představit, výběr toho pravého je přece jenom o něco složitější. Jaký je ideální?

Rychlost je velmi důležitá

Jak vlastně funguje inhalátor? Jeho obsahem je nejčastěji léčebný roztok, který je přeměněný na mlžinu, kterou je možné vdechnout. Díky tomu dojde k velmi rychlé aplikaci účinné látky, která také začne velmi rychle působit. U správného inhalátoru by mělo dojít k tomu, aby k přeměně tekuté látky na plynnou docházelo co možná nejrychleji. Jedině tak může být realizována skutečně rychlá pomoc. U těžkých alergií mohou hrát roli třeba i vteřiny.

Efektivnost přeměny na drobné částečky

Obecně platí, že lépe se do oblasti dýchacích cest dostanou ty nejdrobnější částečky. Tedy mlžina, která se dokáže rozptýlit doslova do všech zákoutí, kde začne účinná látka ihned působit. Správné inhalátory by tedy měly být s ohledem na přeměnu na dýchatelnou mlžinu skutečně efektivní. Měly by vznikat opravdu velmi malé částečky, které nebude problém snadno vdechnout. U řady inhalátorů je možné i nastavení jejich parametrů. Máme na mysli jak to, že si lze nastavit velikost jednotlivých částic, tak lze regulovat třeba i průchod vzduchu – tedy množství toho s účinnou látkou, který se bude vdechovat.

Inhalátorů je několik druhů

Podívejme se i na to, z čeho je možné na našem trhu aktuálně vybírat. Opět připomeňme, že záleží hlavně na projevech alergie a na velikosti konkrétní alergické reakce. K dispozici mohou být klasické parní inhalátory, které jsou nejjednodušším řešení. Stejně tak se mohou využívat i modernější MESH inhalátory. Známé jsou ale i inhalátory kompresorové, nebo ultrazvukové. Ty už se používají spíše u těžších alergiků, jelikož s ohledem na výsledný efekt patří mezi to nejlepší.

Publikováno: 20. 02. 2018

Kategorie: Léčba alergie

Autor: Denisa Štěpánová