Lupénka u dětí

Lupénka je nenakažlivé onemocnění kůže způsobené poruchou imunitního systému, které se může projevit v jakémkoli věku. A je nevyléčitelná. Průvodními jevy jsou červené svědivé skvrny, které po sobě zanechávají šupinky. To je způsobeno buňkami imunitního systému, jež pronikají hluboko do kůže, kde způsobí zánět. Díky tomu se vytváří nadměrné množství nových kožních buněk, které se odlupují. Tato obměna kožních buněk probíhá skoro až osmkrát rychleji než u zdravých jedinců.

Onemocnění postihuje zhruba každého čtyřicátého člověka. Může být vyvoláno dědičnou predispozicí, ale na vině může být v podstatě cokoliv: infekce - streptokoková angína, bronchitida, kožní zánět, hormonální vlivy, stres, kouření či alkohol nebo i některé léky. U menších dětí se vyskytuje v plenkové oblasti, u starších dětí bývají ložiska na obličeji, na rukou, v podpaží, v tělních záhybech, pod prsy či v tříslech. Průzkumy také poukazují na spojení mezi lupénkou a vyšším rizikem diabetu či kardiovaskulárních onemocnění.

Dosud byly nejpoužívanější léčbou lokální kortikosteroidy či ozařování UV světlem, které jsou u dětí s těžkou formou lupénky, protože dětský organismus je citlivější, nahrazovány cílenou biologickou léčbou. U ní se přípravky zaměřují pouze na buňky s nádorovým či autoimunitním onemocněním, které se v normálních buňkách buď téměř nebo vůbec nevyskytují, a zlepšují či napravují schopnost sebeobrany organismu. Pozitivní ohlas mají i přípravy Dr. Michaels. Při léčbě se aplikují tři druhy přípravků - čistící gel, mast a tělové mléko, ráno a večer. Více se osvědčily u lupénky chronické, méně u akutní. Celá kůra trvá 6-8 týdnů, avšak bez nežádoucích vedlejších účinků. Díky obsahu přírodních látek s protizánětlivým účinkem působí hojivě i některé krémy a mléka určené pro malé děti, např. kyselina beta-boswellová či trans-resevratrol z oplodí vinné révy.

Publikováno: 23. 11. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Štěpánová