Je vaše dítě připraveno chodit na nočník?

Vaše dítko oslavilo první narozeniny a vy si pomalu začínáte klást otázku, zda už je připraveno začít chodit na nočník. Většina dětí je po prvním roce natolik fyzicky i psychicky vyzrálá, že to můžete začít zkoušet. Důležité je, aby dítě chodilo a uvědomovalo si, že nějakou potřebu vykonává. Odborníci uvádí širší rozptyl – mezi 12 – 36 měsíci. Učit dítě na nočník je velmi náročná rodičovská disciplína. Ale stejně jako pití z hrníčku, či jídlo ze lžičky, nakonec vše zvládnete. Jen to chce opravdu hodně klidu a ještě více trpělivosti. Když budete klidní a trpěliví, jednorázové plenky časem odložíte nejen přes den, ale i v noci.

Jak zjistit, že je čas odložit jednorázové plenky?

Tím, že se budete snažit chození na nočník urychlit v době, kdy vaše dítě nebude připravené, akorát si přiděláte starosti. Existují však signály, které prozradí, že je vaše dítě připravené. Po vykonání potřeby do plenky si na ni sahají. Jsou zvědaví, co děláte, když jdete na toaletu. Chtějí nosit kalhotky, či trenýrky jako táta (máma). Batole můžete motivovat prohlížením dětských knížek, či pohádkami o chození na nočník. Jen to s přílišným povídáním o tom, jak je důležité odložit jednorázové plenky, nepřehánějte. I když vám to ušetří spoustu financí, nemůže to být jediný motiv.

Suchá plenka po spinkání

Dalším znamením, že je vaše batole připraveno je to, že po odpoledním spánku se probudí suché. Ukazuje to na to, že má již dostatečnou kapacitu močového měchýře a kontrola nad ním se zlepšuje. Dnešní opravdu kvalitní plenky, které udržují zadeček vašeho dítěte opravdu ve velkém suchu, mohou ztěžovat uvědomění dítěte, že udělalo potřebu. Můžete na čas vyzkoušet používání látkových plenek. Batole bude zažívat pocit mokra a spojí si potřebu s nepohodlím a bude vám hlásit, že chce plenku sundat. Když začne vaše dítě používat nočník, dbejte na to, aby mělo na sobě oblečení, které si snadno sundá samo, aby nedocházelo k nehodám. Dítě se snaží rychle stáhnout tepláčky, ale už to nestihne. I motorická dovednost – svklékání – je další podmínkou snadného nácviku chození na nočníček.

Publikováno: 09. 12. 2021 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Štěpánová