Alergická rýma - vše, co byste o ní měli vědět

Rýma nemusí být jenom známkou nachlazení. Velmi často se objevuje i takzvaná alergická rýma. Je jedním z typických projevů alergických reakcí lidského těla. Podívejme se na ni o něco blíže. Článek jsme pro vás připravili společně s magazínem pro ženy ActiveJoy.cz.

Alergická rýma má poměrně jasnou charakteristiku

Pokud se podíváme na to, čím je alergická rýma charakteristická, tak musíme říci, že hlavním příznakem je hlavně vodnatý sekret, který z nosu vychází. Dále se může objevit také svědění, nebo celkové zduření nosní sliznice, což zhoršuje dýchání. Typickým projevem je také kýchání, obvykle v několik minut trvajících záchvatech. Tip: Přečtěte si i další zajímavé články na téma zdraví!

Co může alergickou rýmu způsobovat?

Jsou to samozřejmě konkrétní alergeny. Těch je na několik desítek a tak se zaměříme na ty hlavní. Sem rozhodně patří pyly. Ty nezpůsobují jenom alergickou rýmu, ale třeba i slzení očí, nebo oteklost víček. Dalším alergenem je prach, vlivem čehož je nebezpečné prostředí pro konkrétní osobu třeba i v práci, nebo ve svém domově. V takových případech mnohdy dochází i k výrazně ucpanému nosu. Tip: Zajímavé čtení najdete také v tomto magazínu pro ženy.

Prevence je nezbytností

Alergická rýma sice nepatří do skupiny život ohrožujících nemocí. Kdo ji však někdy zažil, ten ví, jak nepříjemná může být. Proto je třeba myslet na prevenci. V době takzvané pylové sezony by alergik raději neměl opouštět svůj dům, stejně jako je vhodné na minimum omezit i větrání. Je-li původcem prach, je třeba dbát zvýšené hygieny na pracovišti či doma, používat roušky, stejně jako čističky vzduchu. Zkrátka a dobře všech prostředků, které vedou k posílení zdraví.

Co pomáhá?

Základem je uvolnění nosu, k čemuž pomohou různé spreje, nebo kapky. Též je možné zkusit i babské rady, založené třeba na inhalaci vodních par. Pomohou také léky určené k tlumení příznaků alergie. Říká se jim antihistaminika. Na trhu je jich celkem velké množství a řada z nich není na předpis, díky čemuž je lze jednoduše pořídit v podstatě v každé lékárně, kde patří mezi základ jejího sortimentu.

Publikováno: 04. 03. 2021

Kategorie: Druhy alergie

Autor: Denisa Štěpánová