UV lampa: Kdy je prospěšná a kdy může škodit?

Co je UV lampa?

UV lampa je zařízení, které vydává ultrafialové (UV) záření. Existují různé typy UV záření: UVA, UVB a UVC. Každý typ má jinou vlnovou délku a proniká do pokožky do různé hloubky.

I když se UV lampy běžně používají k dezinfekci a v soláriích, je důležité si uvědomit, že vystavení UV záření může mít i negativní účinky na zdraví.

Alergie na UV lampu jako taková neexistuje. Nicméně, někteří lidé můžou být na UV záření citlivější a po vystavení se mu se u nich můžou objevit kožní reakce, které připomínají alergickou reakci. Tyto reakce můžou zahrnovat:

 • Zarudnutí
 • Svědění
 • Pálení
 • Vyrážka
 • Pupínky
 • V závažných případech i puchýře

Pokud se u vás po vystavení UV záření objeví jakákoli kožní reakce, je důležité se poradit s lékařem nebo lékárníkem.

Pro minimalizaci rizika kožních reakcí z UV záření je důležité:

 • Omezit dobu vystavení se UV záření
 • Používat opalovací krém s vysokým SPF
 • Nosit ochranný oděv, jako jsou klobouky a sluneční brýle
 • Vyhýbat se používání solárií

Typy UV záření a jejich vliv

UV záření, které nám svítí do tváře ze sluníčka nebo z umělého zdroje jako je UV lampa, není jen tak ledajaké. Dělí se na tři základní typy: UVA, UVB a UVC. Každý z nich má jinou vlnovou délku a proniká do jiné hloubky kůže, a proto na nás působí jinak.

Nejnebezpečnější UVC záření naštěstí k nám ze slunce neprojde, protože ho pohltí atmosféra. Setkat se s ním můžeme spíše u uměle vytvořených zdrojů, jako jsou třeba svářečky. UVC záření dokáže zničit bakterie a viry, ale zároveň může způsobit i vážné poškození očí a kůže.

UVB záření už je pro nás povědomější, protože je zodpovědné za opálení, ale i spálení sluncem. Proniká do střední vrstvy kůže a jeho intenzita se mění v závislosti na denní době, ročním období a nadmořské výšce.

A konečně UVA záření, které má nejdelší vlnovou délku a proniká nejhlouběji do kůže. To je ten typ záření, který způsobuje předčasné stárnutí pleti, vrásky a pigmentové skvrny. A co je důležité zmínit v souvislosti s alergiemi, UVA záření může u některých lidí vyvolat alergickou reakci, která se projevuje jako svědění, zarudnutí a pupínky na kůži.

Ať už se jedná o alergii na UVA záření z UV lampy nebo ze slunce, je důležité se chránit. Používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF), noste ochranný oděv a sluneční brýle a vyhýbejte se pobytu na slunci v době jeho nejvyšší intenzity. Pokud se u vás objeví alergická reakce, vyhledejte lékařskou pomoc.

Příznaky alergie na UV lampu

Alergie na UV lampu jako taková neexistuje. UV záření samo o sobě alergii nezpůsobuje. Co se ale může stát, je reakce na produkty, které se po vystavení UV záření na kůži vytváří, nebo zhoršení již existujících kožních problémů.

Může se jednat o:

Fotoalergická reakce: Projevuje se jako svědění, zarudnutí, pupínky nebo puchýřky na místech vystavených UV záření. Způsobují ji látky, které se na kůži dostanou z kosmetiky, parfémů, léků nebo rostlin a po vystavení UV záření se stanou alergeny.

Fototoxická reakce: Má podobné příznaky jako spálenina od slunce - zarudnutí, pálení a bolest kůže. Způsobují ji látky, které po vystavení UV záření poškozují kožní buňky.

Zhoršení kožních onemocnění: UV záření může zhoršit příznaky některých kožních onemocnění, jako je například lupus, rosacea nebo ekzém.

Pokud se u vás po použití UV lampy objeví jakákoli kožní reakce, je důležité okamžitě přestat lampu používat a poradit se s dermatologem. Ten určí příčinu vašich potíží a doporučí vám vhodnou léčbu.

Diagnostika a léčba

Alergie na UV lampu a alergie na UV záření jsou dva různé stavy, které se často zaměňují. Zatímco alergie na UV záření je skutečnou alergií, reakce na UV lampu může být způsobena jinými faktory, jako je přecitlivělost na teplo lampy nebo na chemikálie použité v lampě.

Diagnostika alergie na UV záření obvykle zahrnuje fyzikální vyšetření a anamnézu. Lékař se bude ptát na vaše příznaky, na to, kdy a kde se objevují, a na vaši anamnézu alergií. Může provést test s foto patchingem, při kterém se na malou oblast kůže aplikují alergeny a poté se vystaví UV záření. To pomáhá určit, zda je vaše kůže citlivá na UV záření nebo na jiné látky.

Léčba alergie na UV záření se zaměřuje na zvládání příznaků a prevenci dalšího vystavení UV záření. Lékař vám může doporučit:

 • Vyhýbat se slunci, zejména v době jeho největší intenzity.
 • Používat opalovací krém s vysokým SPF, i v zamračených dnech.
 • Nosit ochranný oděv, jako jsou klobouky, sluneční brýle a oblečení s dlouhým rukávem.
 • Užívat antihistaminika ke zmírnění svědění a otoku.
 • V závažných případech může lékař předepsat kortikosteroidy ke snížení zánětu.

Pokud máte podezření, že máte alergii na UV záření, je důležité navštívit lékaře, aby stanovil diagnózu a doporučil vám vhodnou léčbu.

Prevence a tipy pro použití UV lampy

Alergie na UV lampu, ačkoliv ne tak běžná, může být nepříjemnou komplikací pro ty, kteří ji potřebují používat. Reakce na UV záření se může projevit jako svědění, zarudnutí, vyrážka, nebo v horších případech i puchýře. Pokud se u vás po použití UV lampy objeví jakákoliv kožní reakce, okamžitě ji přestaňte používat a kontaktujte svého lékaře nebo dermatologa. Ten vám může pomoci určit příčinu vašich potíží a doporučit vhodnou léčbu.

I když alergie na UV lampu není častá, existuje několik tipů, jak minimalizovat riziko nežádoucích reakcí:

 • Před prvním použitím UV lampy proveďte test citlivosti na malé ploše kůže.
 • Začněte s krátkou dobou expozice a postupně ji prodlužujte podle tolerance vaší pokožky.
 • Používejte UV lampu s certifikací a dodržujte pokyny výrobce.
 • Během používání UV lampy noste ochranné brýle, abyste si chránili oči.
 • Po použití UV lampy hydratujte pokožku vhodným krémem.

Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Dodržováním těchto tipů můžete minimalizovat riziko alergické reakce na UV lampu a užívat si jejích benefitů bez obav.

Publikováno: 16. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Jana Peřinová

Tagy: alergie na uv lampu