Sezonní alergie

Alergií jsou různé typy. Mnoho z vás jistě zná potravinové alergie, nebo alergie na prach, či roztoče. Velmi známé jsou ale i takzvané sezonní alergie. Protože jsou celkem časté, je třeba se jim věnovat o něco více.

Pylová alergie

Pokud se na sezonní alergie máme podívat blíže, musíme říci, že nejznámější je takzvaná pylová alergie. Jak už samotný název napovídá, je tím hlavním alergenem pyl. A jelikož je v přírodě v době sezony doslova všudypřítomný, je celkem pochopitelné, že pro dítě – alergika, je tento stav velmi komplikovaný.

Jak se sezonní pylová alergie projevuje?

Příznaky mohou být skutečně různé. Poměrně jasným poznávacím znamenám je alergická rýma charakteristická vodnatým sekretem. Dále to svědění na sliznicích, nebo i záchvaty kýchání. Nic výjimečného nejsou ani zarudlé a slzící oči, nebo zduření nosní sliznice. Toto jsou ty hlavní problémy, které sezonní alergie způsobují.

Od února, až do října

I když se může zdát, že sezonní alergie je spojena hlavně s letními měsíci, není tomu tak. První problémy se mohou objevovat už v únoru, kdy je alergenem líska, a později olše nebo vrba. Vše může trvat až do podzimního období, kdy je alergenem pampeliška, stejně jako jitrocel, nebo jetel. Konkrétní rizikové měsíce jsou pro dítě stanovovány právě podle toho, na jaké konkrétní pyly je alergické.

Je třeba vyhýbat se alergenům

Pylová alergie není nic příjemného a tak je na místě vyhýbat se alergenům. V hlavní sezoně, tedy v konkrétních měsících je vhodné výrazně omezit výlety do přírody, hlavně potom na riziková místa. Také je vhodné omezit větrání, aby se pyly nedostaly do interiéru. Zde jsou dobrou čističky vzduchu, které je pomohou odstranit. Samozřejmostí by měly být i léky na alergii, které lze použít nejenom na zmírnění příznaků, ale mohou být použity jako celkem dobrá prevence.

Publikováno: 13. 02. 2018

Kategorie: Druhy alergie

Autor: Denisa Štěpánová