Atopický ekzém u kojenců a dětí
Obsah článku:
Atopickým ekzémem je postiženo 15 - 20% obyvatel ČR, především dětí. Je to dědičné onemocnění a tato predispozice je zakódována v DNA. Může se projevit kdykoli během života jedince, nejčastěji v dětství a s přechodem do dospělosti zmizí či se jeho projev zmírní. Stává se ale, že se v dospělosti znovu objeví.
Co atopický ekzém u kojenců a dětí způsobuje?
Spouštěčem může být cokoli. Obvykle to bývají potravinové alergie, u kojenců kravské mléko, vejce, lepek, čokoláda nebo citrusy, u starších dětí i inhalační alergeny - prach, roztoči, pyl, srst zvířat. Příčinou může být i citlivost pokožky na různé kosmetické a mycí přípravky (proto je vhodné používat kvalitní dětskou kosmetiku), oděvní materiály. Je to onemocnění dlouhodobé, ne-li celoživotní.Kdy se atopický ekzém obvykle objevuje u kojenců?
Kojenecký atopický ekzém se objevuje kolem 3. měsíce. Začíná na tvářích, čele a bradě, rozšiřuje se na celou hlavu a poté i tělo a končetiny. Projevem je zarudnutí kůže, kde vyraší drobné velmi svědivé pupínky. Pokožka bývá velmi suchá. K zhoršení největšímu dochází kolem 10. měsíce, kdy více pohybují a potí, k mírnějším výkyvům dochází při prořezávání zubů, očkování či při různých onemocněních. Po prvním roce života může dojít k úplnému zklidnění.Co když se ekzém neztratí?
Pokud však ekzém nezmizí či se znovu projeví v dětství, dochází k jeho stěhování z oblastní obličeje do kolenních a loketních jamek, dále pak na krk, zápěstí a hřbety rukou. S věkem však projevy ekzému ustupují, až mohou kolem 7. roku života vymizet úplně, anebo se v období puberty opět vrátí.Jak atopický ekzém léčit?
U léčby je prvotní zjistit původce, alergen. Pokud je to součást potravy, snažit se konkrétní potravinu či potraviny z ní vyrobené eliminovat v jídelníčku, při kojení je nejúčinnější, aby matka dodržovala přísnou dietu - jestli v tomto případě nepomůže ani ta, je druhou variantou vysadit kojení a krmit dítě "umělou výživou" (Nutrilon apod.). V ostatních případech omezit kontakt s alergeny, často utírat prach, vyprašovat matrace, nestýkat se se zvířaty. Větší přísun vitamínů také nic nepokazí, napomůže posílit imunitu. Léčba povětšinou probíhá zevně. Používány jsou hlavně přípravky s kortikoidy, které mají protizánětlivý a protisvědivý účinek. Není vhodné je však užívat dlouhodobě, protože mohou potlačit přirozenou obranyschopnost kůže či její ztenčení. Proto se snažíme postižená místa dostatečně mazat a udržovat je promaštěná.Publikováno: 08. 06. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023
Kategorie: Druhy alergie