Alergie na psa: Ekzém a jak ho zvládnout

Alergie Na Psa Ekzém

Příznaky alergie na psa

Alergie na psy se neprojevuje jen kýcháním a rýmou. Často se setkáváme s kožními projevy, které dokáží potrápit. Ekzém způsobený alergií na psy je jedním z nich. Jak ho ale poznat?

Po kontaktu se psem, nebo i s prostředím, kde se pes pohybuje, se na kůži mohou objevit červené, svědivé pupínky. Ty se často slévají do větších ploch a kůže je suchá, drsná a šupinatá. Ekzém se nejčastěji objevuje v místech, kde kůže přichází do kontaktu se slinami, srstí nebo močí psa, tedy v obličeji, na krku, rukou a nohou.

Intenzita projevů se liší. Někdo pociťuje jen mírné svědění, jiný se potýká s bolestivými a rozsáhlými ložisky ekzému. Pokud se u vás po kontaktu se psem objeví kožní problémy, je důležité navštívit lékaře. Ten provede testy a určí, zda se skutečně jedná o alergii na psa.

Pamatujte, že ekzém způsobený alergií na psy není nakažlivý. Nejde o nemoc, kterou byste mohli chytit od psa nebo od jiného člověka.

Ekzém jako projev alergie

Alergie na psy je poměrně častá a může se projevovat různými způsoby. Zatímco někteří lidé po kontaktu se psy trpí kýcháním nebo rýmou, u jiných se může rozvinout ekzém. Ekzém, také známý jako atopická dermatitida, je chronické kožní onemocnění, které způsobuje svědění, zarudnutí a suchou, šupinatou pokožku. U lidí alergických na psy je ekzém často způsoben alergeny přítomnými ve slinách, moči a kůži psa. Tyto alergeny, nazývané psí alergeny, se mohou šířit vzduchem a usazovat se na nábytku, kobercích a oblečení.

Když člověk alergický na psy přijde do kontaktu s těmito alergeny, jeho imunitní systém reaguje přehnaně a uvolňuje histamin a další chemikálie, které způsobují zánět kůže. To vede k příznakům ekzému, jako je svědění, zarudnutí a suchá pokožka. U některých lidí se mohou objevit i puchýřky, které mokvají a vytvářejí krusty. Ekzém způsobený alergií na psy se může objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji se vyskytuje na obličeji, krku, rukou a nohou.

Pokud máte podezření, že váš ekzém může být způsoben alergií na psy, je důležité navštívit lékaře nebo alergologa. Ten provede testy, které potvrdí diagnózu a doporučí vám vhodnou léčbu. Léčba ekzému způsobeného alergií na psy se obvykle zaměřuje na zmírnění příznaků a prevenci vzplanutí.

Diagnostika alergie na psa

Alergie na psy je bohužel poměrně častá. Pokud máte podezření, že váš ekzém zhoršuje právě kontakt se psími alergeny, je důležité tuto domněnku potvrdit, nebo vyvrátit. Správná diagnóza je totiž klíčová pro efektivní léčbu ekzému. Existuje několik způsobů, jak alergii na psa diagnostikovat. Mezi nejčastější patří kožní testy a krevní testy.

Kožní testy spočívají v nanesení malého množství psích alergenů na kůži, obvykle na předloktí. Poté se kůže jemně naruší, aby alergeny mohly proniknout do pokožky. Pokud jste alergičtí, dojde v místě vpichu do 20 minut k zarudnutí, svědění a vytvoření pupínku. Kožní testy jsou rychlé, poměrně přesné a levnější než krevní testy.

Krevní testy, konkrétně test specifických IgE protilátek, měří hladinu protilátek proti psím alergenům ve vaší krvi. Vyšší hladina protilátek značí větší pravděpodobnost alergie. Krevní testy jsou vhodné pro děti, těhotné ženy a lidi s rozsáhlým ekzémem, u kterých by kožní testy nebyly vhodné.

Je důležité si uvědomit, že ani jeden z testů není stoprocentně spolehlivý a je potřeba je vždy interpretovat v kontextu vašich příznaků a anamnézy. Pokud testy potvrdí alergii na psa, je důležité minimalizovat kontakt s tímto alergenem. To může zahrnovat omezení kontaktu se psy, časté větrání a úklid domácnosti, používání čističek vzduchu a v případě potřeby i užívání léků předepsaných lékařem.

Léčba ekzému z alergie

Alergie na psy je běžná, ale nepříjemná věc. Projevuje se různě, od kýchání a svědění očí až po kožní reakce, jako je ekzém. Pokud vás trápí ekzém způsobený alergií na psy, nezoufejte. Existuje několik způsobů, jak zmírnit příznaky a žít s alergií pohodlněji.

Základem je samozřejmě omezit kontakt s alergenem, tedy se psí srstí a slinami. To může znamenat vyhýbat se místům, kde se psi vyskytují, jako jsou psí parky nebo domácnosti s domácími mazlíčky. Pokud máte psa doma, zkuste ho alespoň držet mimo ložnici a pravidelně ho kartáčovat venku, abyste minimalizovali množství alergenů v bytě.

Důležitá je také důkladná hygiena. Po kontaktu se psem si umyjte ruce a převlékněte se. Pravidelně perte ložní prádlo, záclony a další textilie, na kterých se mohou zachytávat alergeny.

Kromě těchto preventivních opatření existuje i řada léků, které vám od svědění a zarudnutí uleví. Volně prodejné antihistaminika blokují účinek histaminu, látky, která se uvolňuje při alergické reakci a způsobuje nepříjemné příznaky. Kortikosteroidní krémy a masti zase tlumí zánět a svědění přímo na kůži.

V těžších případech může lékař předepsat silnější léky, jako jsou imunosupresiva nebo biologickou léčbu. Tyto léky tlumí imunitní systém a snižují tak jeho přehnanou reakci na alergeny.

Další možností je alergenová imunoterapie, která spočívá v postupném podávání zvyšujících se dávek alergenu. Cílem je „naučit“ imunitní systém tolerovat alergen a snížit tak alergické reakce.

Pamatujte, že léčba ekzému z alergie na psy je běh na dlouhou trať a vyžaduje trpělivost a důslednost. Dodržováním preventivních opatření, užíváním léků a spoluprací s lékařem však můžete příznaky alergie minimalizovat a žít plnohodnotný život i s vaším čtyřnohým kamarádem.

Život s alergií na psa

Pro mnoho z nás jsou psi mnohem víc než jen domácí mazlíčci – jsou to členové rodiny. Ale co když sdílíte domácnost s někým, kdo je alergický na psy? Život s alergií na psa může být náročný, ale rozhodně ne nemožný. Alergie na psy je způsobena reakcí imunitního systému na specifické proteiny, které se nacházejí ve slinách, kůži a moči psů. Tyto alergeny se pak šíří vzduchem a usazují se na různých površích v domácnosti.

U alergiků může kontakt s těmito alergeny vyvolat řadu nepříjemných symptomů, jako je kýchání, rýma, svědění očí, kožní vyrážky a v horších případech i dýchací potíže. Ekzém, také známý jako atopická dermatitida, je jedním z častých projevů alergie na psy. Projevuje se jako suchá, svědivá a zarudlá místa na kůži, která se mohou objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji se vyskytují v ohybech loktů a kolen, na obličeji a na krku. Ekzém způsobený alergií na psy může být velmi nepříjemný a ztěžovat běžné denní aktivity.

Dobrou zprávou je, že existuje řada způsobů, jak minimalizovat kontakt s alergeny a zmírnit tak příznaky alergie. Pravidelné a důkladné čištění domácnosti je zásadní. To zahrnuje časté vysávání, stírání podlah a utírání prachu. Je vhodné pořídit si hypoalergenní povlečení a pravidelně ho prát při vysoké teplotě. I když neexistují žádná psí plemena, která by byla 100% hypoalergenní, některá plemena produkují méně alergenů než jiná. Mezi ně patří například pudl, bišonek frisé nebo jorkšírský teriér.

Pravidelné koupání psa může také pomoci snížit množství alergenů v srsti. Váš alergik by se měl vyhýbat přímému kontaktu se psem, včetně mazlení a líbání. Po kontaktu se psem by si měl umýt ruce a obličej. V některých případech může lékař doporučit užívání antihistaminik, nosních kortikosteroidů nebo jiných léků ke zmírnění příznaků alergie. Pokud se u vás nebo vašeho blízkého objeví příznaky alergie na psy, je důležité navštívit lékaře nebo alergologa. Ten provede testy a určí nejlepší způsob léčby.

Tipy pro alergiky na psy

Alergie na psy je bohužel běžná, ale to neznamená, že se musíte vzdát snu o chlupatém kamarádovi nebo trpět ekzémem. Existuje spousta věcí, které můžete dělat pro minimalizaci příznaků a užívání si života se čtyřnohým přítelem. Pravidelné a důkladné čištění domácnosti je základ. Zaměřte se na místa, kde se váš pes zdržuje nejčastěji. Používejte vysavač s HEPA filtrem, který zachytí i ty nejmenší částečky alergenů. Nezapomínejte prát pelíšky, deky a hračky vašeho psa alespoň jednou týdně v horké vodě.

Pořiďte si čističku vzduchu s HEPA filtrem, která pomůže odstranit alergeny ze vzduchu. Umístěte ji do místnosti, kde se nejčastěji zdržujete vy i váš pes. Koupání psa může snížit množství alergenů v srsti. Používejte speciální hypoalergenní šampony a kondicionéry. Ideální je koupat psa jednou týdně nebo alespoň jednou za dva týdny. Vytvořte ve svém domě "bezpečnou zónu", kam váš pes nebude mít přístup. Může to být například vaše ložnice.

Pravidelně si perte ruce po kontaktu se psem a vyhýbejte se dotyku obličeje, abyste minimalizovali kontakt s alergeny. Pokud je to možné, zvažte výběr hypoalergenního plemene psa. Tato plemena produkují méně alergenů, ale žádný pes není 100% hypoalergenní. Nepodceňujte příznaky alergie a poraďte se s alergologem o možnostech léčby. Existují léky, které vám mohou pomoci zvládat příznaky, jako je svědění, kýchání a ekzém. Pamatujte, že alergie na psy se může projevovat i ekzémem. Pokud se u vás objeví suchá, svědivá a zarudlá místa na kůži, navštivte dermatologa.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Denisa Štěpánová

Tagy: alergie na psa ekzém | ekzém způsobený alergií na psy