Zdraví: Jak poznat alergii?

Jak Se Pozná Alergie

Časté příznaky alergie

Alergie se může projevovat různě a její příznaky se liší v závislosti na typu alergenu a individuální citlivosti. Někdy je těžké rozpoznat, zda se jedná o alergii nebo jiné onemocnění s podobnými příznaky. Pokud máte podezření na alergii, je důležité navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření a stanoví diagnózu. Mezi časté příznaky alergie patří:

Rýma a ucpaný nos: Alergická rýma je častým příznakem alergie, zejména na pyly, prach nebo roztoče. Projevuje se svěděním nosu, kýcháním, vodnatou rýmou a ucpaným nosem.

Svědění očí, slzení a zarudnutí: Oči jsou na alergeny velmi citlivé. Alergická konjunktivitida se projevuje svěděním, pálením, slzením a zarudnutím očí.

Kožní reakce: Alergie se může projevit i na kůži, a to formou kopřivky, ekzému nebo kontaktní dermatitidy. Tyto reakce se projevují svěděním, zarudnutím, vyrážkou a puchýřky.

Kašel a dušnost: U některých lidí může alergie vyvolat i dýchací potíže, jako je kašel, dušnost, sípání nebo tlak na hrudi. Tyto příznaky mohou být známkou astmatu, které je často spojeno s alergií.

Trávicí potíže: Alergie na potraviny se může projevit nevolností, zvracením, průjmem, bolestí břicha nebo nadýmáním. V závažných případech může dojít i k anafylaktickému šoku.

Únava a malátnost: Alergie může vést k chronické únavě a malátnosti, protože imunitní systém je neustále v pohotovosti.

Pokud se u vás vyskytnou některé z výše uvedených příznaků, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Včasná diagnostika a léčba alergie je důležitá pro zvládnutí příznaků a prevenci komplikací.

Kdy navštívit lékaře

Pokud si nejste jistí, zda vaše příznaky svědčí o alergii, je vždy nejlepší poradit se s lékařem. Existují ale situace, kdy je návštěva lékaře nezbytná a neměli byste ji odkládat. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u vás po kontaktu s potenciálním alergenem objeví:

Náhlá dušnost nebo potíže s dýcháním

Otok rtů, jazyka, obličeje nebo krku

Závratě, slabost nebo pocit na omdlení

Rychlý puls

Vyrážka, která se rychle šíří a je doprovázena svěděním

Nevolnost, zvracení nebo průjem

Tyto příznaky mohou značit závažnou alergickou reakci zvanou anafylaxe, která může být život ohrožující a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Kromě těchto akutních stavů byste měli navštívit lékaře i v případě, že:

Vaše příznaky jsou závažné a narušují váš každodenní život

Příznaky přetrvávají déle než týden a nezlepšují se samoléčbou

Máte podezření na alergii u dítěte

Chcete se poradit o možnostech léčby alergie, jako jsou antihistaminika nebo alergenová imunoterapie

Lékař vám pomůže určit příčinu vašich potíží, stanoví diagnózu a doporučí vám nejvhodnější léčbu. Nepodceňujte své zdraví a v případě pochybností se vždy poraďte s odborníkem.

Diagnostika alergie: testy

Alergie se může projevovat různě, od nepříjemné rýmy až po život ohrožující reakce. Pokud máte podezření na alergii, je důležité navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření a stanoví diagnózu. Existuje několik typů testů, které pomáhají odhalit alergii. Mezi nejčastější patří kožní testy, krevní testy a eliminační dieta.

Kožní testy patří mezi nejběžnější a nejrychlejší metody diagnostiky alergie. Provádí se tak, že se na kůži aplikuje malé množství alergenu a sleduje se reakce. Existují dva hlavní typy kožních testů: prick test a intradermální test. Prick test je méně invazivní a spočívá v lehkém narušení pokožky jehlou s alergenem. Intradermální test se provádí vpíchnutím alergenu pod kůži tenkou jehlou. Výsledky kožních testů jsou k dispozici během několika minut. Pozitivní reakce se projeví zarudnutím, svěděním a otokem v místě aplikace alergenu.

Krevní testy se používají k detekci specifických protilátek IgE v krvi, které se tvoří v reakci na alergeny. Odběr krve se provádí ze žíly a vzorek se následně analyzuje v laboratoři. Výsledky krevních testů jsou obvykle k dispozici do týdne. Krevní testy jsou vhodné pro pacienty, u kterých nelze provést kožní testy, například z důvodu kožních onemocnění nebo užívání léků, které by mohly ovlivnit výsledky testů.

Eliminační dieta se používá k identifikaci potravinových alergií. Spočívá v tom, že se z jídelníčku na určitou dobu vyřadí podezřelé potraviny a sleduje se, zda dojde ke zlepšení příznaků. Poté se potraviny postupně znovu zavádějí do jídelníčku a sleduje se reakce organismu. Eliminační dieta by měla být vždy prováděna pod dohledem lékaře nebo nutričního terapeuta, aby se předešlo nutričním deficitům.

Je důležité si uvědomit, že žádný test není stoprocentně spolehlivý a diagnóza alergie by měla být vždy stanovena na základě komplexního posouzení klinických příznaků, anamnézy a výsledků vyšetření.

Život s alergií: tipy

Pro spoustu z nás je jaro a léto synonymem pro pohodu a čas strávený venku. Pro alergiky to ale může být období plné nepříjemných symptomů. Jak se ale pozná alergie a jak poznat alergii, která nám znepříjemňuje život? Příznaků je celá řada a můžou se lišit v závislosti na typu alergenu. Mezi ty nejčastější patří rýma, ucpaný nos, kýchání, svědění očí, slzení, kožní vyrážky, ekzémy, a v horších případech i dýchací potíže. Pokud na sobě pozorujete podobné symptomy, je na místě navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření a určí diagnózu.

Život s alergií sice není procházka růžovou zahradou, ale s pár tipy a triky se dá zvládnout bez větších obtíží. Základem je identifikace alergenu a jeho následná eliminace z našeho okolí. U pylových alergií to může být složitější, ale i tak existuje řada způsobů, jak minimalizovat kontakt s pylem. Sledujte pylové zpravodajství a v době vysoké koncentrace pylu omezte pobyt venku, větrejte raději večer nebo po dešti. Po návratu domů se osprchujte a převlékněte se, abyste odstranili pyl z vlasů a oblečení.

Důležitá je také prevence. Posilujte svou imunitu zdravým životním stylem, pestrou stravou bohatou na vitamíny a minerály, dostatkem spánku a pohybem na čerstvém vzduchu (samozřejmě mimo období vysoké koncentrace pylu).

Nebojte se požádat o pomoc rodinu a přátele. Vysvětlete jim, co vaše alergie obnáší a jak vám můžou pomoci. Společně to zvládnete lépe!

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Adéla Novotná

Tagy: jak se pozná alergie | jak poznat alergii