Zbavte se alergií: Vyzkoušejte nejnovější léky na alergie!

Lek Na Alergie

Co je to alergie?

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na látky, které jsou pro většinu lidí neškodné. Tyto látky, nazývané alergeny, se nacházejí v našem okolí – v potravinách, ve vzduchu, v prachu, v pylu rostlin a ve zvířatech. U alergiků imunitní systém mylně rozpoznává alergen jako hrozbu a spouští obrannou reakci. Ta se projevuje nepříjemnými příznaky, jako je rýma, kýchání, svědění očí, kožní vyrážka, zažívací potíže a v závažných případech i život ohrožující anafylaktický šok.

Léky na alergii, neboli antihistaminika, patří mezi nejčastěji předepisované léky určené k léčbě alergií. Tyto léky blokují účinek histaminu, látky, kterou tělo uvolňuje při alergické reakci a která způsobuje většinu nepříjemných symptomů. Antihistaminika existují v mnoha formách – tablety, kapky, nosní spreje, oční kapky a krémy. Volně prodejné léky na alergii obvykle zmírňují mírné až středně těžké příznaky. V případě závažnějších alergických reakcí je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může předepsat silnější léky na alergii nebo doporučit jinou formu léčby, jako je alergenová imunoterapie.

Typy alergií a jejich příznaky

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na látky, které jsou pro většinu lidí neškodné. Tyto látky, nazývané alergeny, se nacházejí v prostředí a mohou zahrnovat pyl, prach, roztoče, zvířecí srst, potraviny a léky. Existuje mnoho typů alergií a jejich příznaky se liší v závislosti na typu alergenu a postižené části těla.

Mezi nejčastější typy alergií patří:

Alergická rýma (senná rýma): Projevuje se kýcháním, rýmou, svěděním nosu a očí. Může být sezónní, způsobená pylem stromů, trav a plevelů, nebo celoroční, způsobená roztoči, zvířecí srstí nebo plísněmi. Léky na alergie, jako jsou antihistaminika a nosní kortikosteroidy, mohou pomoci zmírnit příznaky.

Astma: Chronické onemocnění dýchacích cest, které způsobuje zánět a zúžení průdušek. Mezi příznaky patří sípání, dušnost, tlak na hrudi a kašel. Astma může být vyvoláno alergeny, jako je pyl, prach, roztoči a zvířecí srst. Léčba astmatu zahrnuje léky na kontrolu zánětu a uvolnění dýchacích cest, jako jsou inhalační kortikosteroidy a beta-agonisté s dlouhodobým účinkem.

Atopická dermatitida (ekzém): Chronické kožní onemocnění, které způsobuje suchou, svědivou a zanícenou pokožku. Může být spuštěno alergeny, jako jsou potraviny, prací prostředky a kosmetika. Léčba zahrnuje zvlhčování pokožky, lokální kortikosteroidy a inhibitory kalcineurinu.

Potravinové alergie: Imunitní reakce na určité potraviny, jako jsou mléko, vejce, arašídy, ořechy, sója, pšenice, ryby a korýši. Příznaky se mohou pohybovat od mírných, jako je svědění v ústech a kopřivka, až po závažné, jako je anafylaxe. Léčba zahrnuje vyloučení alergizujících potravin z jídelníčku a v případě náhodného požití okamžité podání adrenalinu.

Anafylaxe: Závažná, život ohrožující alergická reakce, která postihuje celé tělo. Příznaky se objevují náhle a rychle se zhoršují. Patří mezi ně kopřivka, otok, sípání, dušnost, pokles krevního tlaku a bezvědomí. Anafylaxe vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc a podání adrenalinu.

Léky na alergie, jako jsou antihistaminika, nosní kortikosteroidy, inhalační kortikosteroidy a beta-agonisté, mohou pomoci zmírnit příznaky alergií a zlepšit kvalitu života. V některých případech může být doporučena alergenová imunoterapie (desenzibilizace), která spočívá v postupném podávání zvyšujících se dávek alergenu s cílem snížit citlivost imunitního systému.

Léky na alergii bez předpisu

Existuje mnoho volně prodejných léků na alergii, které mohou pomoci zmírnit příznaky, jako je kýchání, rýma, svědění očí a kožní vyrážka. Tyto léky fungují tak, že blokují histamin, chemickou látku uvolňovanou tělem během alergické reakce. Mezi běžné typy volně prodejných léků na alergii patří:

Antihistaminika: Tyto léky blokují účinky histaminu a pomáhají zmírnit svědění, kýchání a rýmu. Mezi příklady patří cetirizin (Zyrtec), loratadin (Claritin) a fexofenadin (Allegra).

Nosní kortikosteroidy: Tyto nosní spreje pomáhají snižovat zánět v nose a zmírňují ucpaný nos, rýmu a kýchání. Mezi příklady patří fluticason (Flonase) a mometason (Nasonex).

Oční kapky: Existují oční kapky s antihistaminiky nebo dekongestanty, které pomáhají zmírnit svědění, zarudnutí a slzení očí.

Dekongestanty: Tyto léky pomáhají uvolnit ucpaný nos, ale mohou způsobit nespavost a zvýšený krevní tlak, pokud se užívají příliš dlouho. Mezi příklady patří pseudoefedrin (Sudafed) a oxymetazolin (Afrin).

Je důležité si uvědomit, že volně prodejné léky na alergii nemusí být vhodné pro každého a mohou interagovat s jinými léky. Před užitím jakéhokoli léku na alergii, zejména pokud máte zdravotní potíže nebo užíváte jiné léky, se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Pamatujte, že samoléčba může být nebezpečná. Pokud vaše příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, vyhledejte lékařskou pomoc.

Léky na alergii na předpis

Léky na alergii na předpis, často označované jako antihistaminika nebo kortikosteroidy, představují účinnou strategii pro zvládání závažnějších alergických reakcí. Na rozdíl od volně prodejných léků, léky na předpis obvykle obsahují silnější složky a jsou určeny k léčbě středně těžkých až těžkých alergických symptomů.

Antihistaminika na předpis, jako je levocetirizin nebo desloratadin, blokují účinky histaminu, látky uvolňované během alergické reakce, která způsobuje svědění, kýchání a rýmu. Tyto léky jsou k dispozici v tabletách, sirupech a očních kapkách a poskytují dlouhodobou úlevu od symptomů.

Kortikosteroidy na předpis, jako je flutikazon nebo mometason, jsou dostupné ve formě nosních sprejů, inhalátorů a krémů. Tyto léky účinně snižují zánět a otok způsobený alergeny. Jsou zvláště užitečné pro léčbu alergické rýmy a astmatu.

Je důležité si uvědomit, že léky na alergii na předpis mohou mít vedlejší účinky, jako je ospalost, sucho v ústech a podrážděnost. Před užíváním jakýchkoli nových léků, včetně léků na alergii na předpis, je nezbytné poradit se s lékařem nebo lékárníkem, abyste se ujistili, že jsou pro vás bezpečné a vhodné. Samoléčba se nedoporučuje.

Přírodní léčba alergií

Alergie dokáží pěkně znepříjemnit život. Rýma, svědění, vyrážka – to všechno a mnohem víc patří k projevům alergie. Naštěstí existují léky na alergie, které dokáží tyto nepříjemné symptomy zmírnit. Ne každý ale chce hned sahat po klasických lécích. Pokud patříte mezi ty, kteří preferují přírodní alternativy, máme pro vás dobrou zprávu. Existuje celá řada přírodních látek a postupů, které vám můžou od alergie ulevit.

Mezi oblíbené přírodní pomocníky patří například kopřiva dvoudomá. Obsahuje látky, které tlumí zánětlivé procesy v těle a zmírňují tak alergické reakce. Kopřivu můžete užívat ve formě čaje, tinktury nebo tablet. Dalším skvělým pomocníkem je quercetin. Ten najdete v cibuli, jablkách nebo brokolici. Quercetin působí jako antioxidant a blokuje uvolňování histaminu, který je zodpovědný za alergické projevy.

Zapomenout nesmíme ani na probiotika. Ty podporují zdravou střevní mikroflóru, která hraje důležitou roli v imunitním systému. Pravidelné užívání probiotik může pomoci snížit intenzitu alergických reakcí. A co takhle zkusit bylinky? Máta peprná uvolňuje dýchací cesty, heřmánek působí protizánětlivě a jitrocel kopinatý pomáhá při odkašlávání.

Pamatujte ale, že i když jsou přírodní léky na alergie obecně bezpečné, je vždycky lepší se poradit se svým lékařem. Ten vám pomůže vybrat ty nejvhodnější přírodní alternativy a zkontroluje, zda se nebudou s vašimi léky ovlivňovat.

Prevence alergií: Tipy a triky

Alergie dokážou pěkně znepříjemnit život. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak jim předcházet a zmírnit jejich projevy. Ať už vás trápí alergie na pyl, prach, roztoče nebo třeba zvířata, existují kroky, které můžete podniknout pro klidnější a bezpříznakové dny.

Základem je identifikace alergenů, které vám způsobují potíže. Návštěva alergologa a provedení alergologických testů vám pomohou odhalit viníky vašich alergických reakcí. Jakmile víte, čemu se vyhýbat, je prevence jednodušší.

Udržování čistoty v domácnosti je klíčové, obzvláště pro alergiky na prach a roztoče. Pravidelné větrání, stírání prachu vlhkým hadříkem a vysávání s HEPA filtrem pomohou minimalizovat množství alergenů ve vzduchu. Pozor si dejte i na ložní prádlo a matrace – používejte protiroztočové povlečení a pravidelně perte lůžkoviny na vysokou teplotu.

V pylové sezóně se snažte omezit pobyt venku v době, kdy je koncentrace pylu ve vzduchu nejvyšší. Sledujte pylové zpravodajství a plánujte své aktivity podle něj. Po návratu z venku si umyjte obličej a ruce a převlékněte se do čistého oblečení.

Léky na alergie, jako jsou antihistaminika a nosní kortikosteroidy, mohou účinně tlumit alergické reakce. Antihistaminika blokují účinky histaminu, látky uvolňované v těle během alergické reakce. Nosní kortikosteroidy zase tlumí zánět v nose a zmírňují příznaky, jako je rýma a ucpaný nos. Léky určené k léčbě alergií jsou k dispozici ve formě tablet, kapek, sprejů a mastí. Je důležité užívat je dle pokynů lékaře a dodržovat doporučené dávkování.

Imunoterapie, známá také jako alergenová vakcinace, je dlouhodobá léčba, která pomáhá tělu budovat toleranci k alergenům. Spočívá v podávání postupně se zvyšujících dávek alergenu, čímž se imunitní systém postupně otužuje a snižuje se jeho přecitlivělost. Imunoterapie může být účinná u alergické rýmy, astmatu a alergie na hmyzí bodnutí.

Pamatujte, že prevence alergií je běh na dlouhou trať. Dodržováním výše uvedených tipů a triků a včasnou konzultací s lékařem můžete minimalizovat riziko alergických reakcí a užít si život naplno, bez nepříjemných příznaků.

Kdy navštívit lékaře

Pokud vám alergie znepříjemňují život, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Není nutné se trápit, existuje mnoho léků na alergie, které vám mohou ulevit. Lékař vám pomůže určit příčinu vašich alergií a doporučí vám nejvhodnější léčbu.

Existuje několik situací, kdy byste se měli obrátit na lékaře kvůli alergiím:

Pokud se u vás poprvé objeví příznaky alergie, jako je rýma, svědění očí, kožní vyrážka nebo potíže s dýcháním.

Pokud se vaše alergie zhoršují nebo nereagují na volně prodejné léky.

Pokud máte astma a vaše alergie zhoršují vaše příznaky.

Pokud máte podezření na závažnou alergickou reakci (anafylaxe), která se projevuje například otokem obličeje, rtů nebo jazyka, potížemi s dýcháním nebo zrychleným tepem. V takovém případě okamžitě volejte záchrannou službu.

Lékař vám může provést různé testy, aby určil příčinu vašich alergií. Na základě výsledků testů a vašich příznaků vám pak doporučí nejvhodnější léčbu. Mezi léky určené k léčbě alergií patří:

Antihistaminika, která blokují účinky histaminu, látky uvolňované v těle během alergické reakce.

Nosní kortikosteroidy, které snižují zánět v nose.

Oční kapky s antihistaminiky nebo stabilizátory žírných buněk, které zmírňují svědění a zarudnutí očí.

Leukotrieny, které blokují účinky leukotrienů, látek, které se podílejí na zánětu.

Imunoterapie (alergenová imunoterapie), která spočívá v podávání postupně se zvyšujících dávek alergenu, na který jste alergičtí. Cílem imunoterapie je snížit vaši citlivost na alergen a zmírnit tak vaše příznaky.

Pamatujte, že samoléčba alergií může být nebezpečná. Vždy se poraďte se svým lékařem o nejvhodnější léčbě pro vás.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: zdraví a wellness

Autor: Denisa Štěpánová

Tagy: lek na alergie | lék určený k léčbě alergií