Zbavte se alergie: Přehled volně dostupných léků

Volně Dostupné Léky Na Alergii

Co jsou alergie a jak vznikají?

Alergie jsou přehnané reakce imunitního systému na látky, které jsou pro většinu lidí neškodné. Tyto látky, nazývané alergeny, se nacházejí v našem okolí, například v pylu, prachu, potravinách nebo hmyzím jedu. U alergiků imunitní systém mylně identifikuje alergen jako hrozbu a spustí kaskádu reakcí. Během alergické reakce tělo produkuje histamin a další chemické látky, které způsobují nepříjemné příznaky, jako je rýma, kýchání, svědění, kožní vyrážky nebo otoky. Volně prodejné léky na alergii, jako jsou antihistaminika, pomáhají zmírnit tyto příznaky blokováním účinku histaminu. Je důležité si uvědomit, že volně prodejné léky řeší pouze příznaky alergie, nikoli její příčinu. Pro zmírnění příznaků alergie je vhodné se vyhýbat známým alergenům a v případě pochybností se poradit s lékařem nebo lékárníkem o vhodném léčebném postupu.

Typy volně dostupných léků na alergii

V lékárnách je k dispozici široká škála volně prodejných léků na alergii, které pomáhají zvládat nepříjemné příznaky alergické rýmy a kopřivky. Mezi nejběžnější typy patří:

  • Antihistaminika: Tyto léky blokují účinek histaminu, chemické látky uvolňované v těle během alergické reakce. Dostupné jsou v tabletách, kapkách, sirupech a nosních sprejích. Mezi běžné volně prodejné antihistaminika patří cetirizin, loratadin a fexofenadin.
  • Dekongestanty: Tyto léky pomáhají uvolnit ucpaný nos stažením krevních cév v nosní sliznici. Jsou k dispozici ve formě tablet, nosních kapek a sprejů. Mezi běžné volně prodejné dekongestanty patří pseudoefedrin a oxymetazolin. Je důležité si uvědomit, že dekongestanty by se neměly používat déle než 3 dny, protože mohou vést k rebound efektu, kdy se po vysazení léku příznaky vrátí ještě silnější.
  • Kromony: Tyto léky pomáhají předcházet uvolňování histaminu a dalších chemických látek způsobujících alergické reakce. Jsou k dispozici ve formě nosních sprejů a očních kapek. Kromony jsou nejúčinnější, pokud se užívají preventivně, tedy před vystavením alergenu.
  • Nosní kortikosteroidy: Tyto léky účinně snižují zánět v nose a zmírňují příznaky alergické rýmy, jako je svědění, kýchání a ucpaný nos. Jsou k dispozici ve formě nosních sprejů.

Před užíváním jakýchkoli volně prodejných léků na alergii je důležité poradit se s lékárníkem nebo lékařem, zejména pokud máte jiné zdravotní potíže, užíváte jiné léky nebo jste těhotná či kojíte.

Antihistaminika: úleva od svědění a kýchání

Volně prodejná antihistaminika představují první linii obrany proti nepříjemným symptomům alergie, jako je svědění, kýchání, rýma a slzení očí. Tyto léky účinně blokují histamin, látku uvolňovanou v těle při alergické reakci, která je zodpovědná za většinu nepříjemných příznaků. Na trhu je k dispozici široká škála volně prodejných antihistaminik v různých formách, jako jsou tablety, kapky, sirupy a nosní spreje. Mezi nejznámější patří cetirizin, loratadin, fexofenadin a levocetirizin. Tyto léky se liší v délce a síle účinku, a proto je vhodné se poradit s lékárníkem o nejvhodnějším přípravku pro vaše individuální potřeby. Volně prodejná antihistaminika jsou obecně dobře snášena, ale u některých osob se mohou vyskytnout mírné vedlejší účinky, jako je ospalost, sucho v ústech nebo zažívací potíže. Pokud se u vás vyskytnou jakékoli nežádoucí účinky, přerušte užívání léku a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem. Pamatujte, že volně prodejná antihistaminika jsou určena k léčbě mírných až středně závažných alergických reakcí. Pokud vaše příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, vyhledejte lékařskou pomoc.

Volně dostupné léky na alergii nám dávají svobodu užívat si krásy jara bez nepříjemných symptomů, ale je důležité si uvědomit, že i ty nejbezpečnější léky mohou mít vedlejší účinky.

Anežka Nováková

Nosní spreje a kapky: uvolnění nosu

Alergie dokáže pěkně znepříjemnit život. Rýma, ucpaný nos, kýchání. Naštěstí existuje spousta volně prodejných léků, které vám od těchto nepříjemných symptomů uleví. Mezi nejoblíbenější patří nosní spreje a kapky. Ty fungují tak, že stahují oteklé sliznice v nose, čímž uvolňují ucpaný nos a usnadňují dýchání.

Volně prodejné nosní spreje a kapky obsahují různé účinné látky. Mezi nejčastější patří xylometazolin, oxymetazolin a ipratropiumbromid. Tyto látky se liší silou a délkou účinku. Před použitím jakéhokoli léku si vždy pečlivě prostudujte příbalový leták a řiďte se doporučeným dávkováním.

Důležité je si uvědomit, že nosní spreje a kapky s obsahem xylometazolinu a oxymetazolinu nejsou vhodné pro dlouhodobé užívání. Při delším užívání (více než 7 dní) hrozí vznik tzv. medikamentózní rýmy, kdy se po vysazení léku rýma vrací s ještě větší intenzitou. Pokud vaše potíže přetrvávají déle než týden, navštivte lékaře.

Kromě nosních sprejů a kapek existují i další volně prodejné léky na alergii, jako jsou tablety, sirupy nebo oční kapky. Vždy si vybírejte léky, které jsou vhodné pro vaše individuální potřeby a příznaky.

Pamatujte, že volně prodejné léky jsou určeny k léčbě lehkých a středně těžkých forem alergie. Pokud trpíte závažnějšími alergickými reakcemi, vyhledejte lékařskou pomoc.

Oční kapky: úleva pro svědící oči

Svědící oči jsou častým příznakem alergie, ať už se jedná o alergii na pyl, prach, roztoče nebo srst zvířat. Naštěstí existuje řada volně prodejných očních kapek, které mohou přinést úlevu. Tyto kapky obvykle obsahují antihistaminika, která blokují účinek histaminu, látky zodpovědné za alergickou reakci. Antihistaminika v očních kapkách zmírňují svědění, pálení a slzení očí. Některé oční kapky obsahují i látky stahující cévy, které snižují zarudnutí očí.

Při výběru očních kapek je důležité zvážit typ alergie a závažnost příznaků. Pokud si nejste jisti, poraďte se s lékárníkem. Vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták a dodržujte doporučené dávkování. Oční kapky by se neměly používat dlouhodobě bez konzultace s lékařem.

Kromě očních kapek existují i další volně prodejné léky na alergii, jako jsou tablety a nosní spreje. Tyto léky mohou pomoci zmírnit další příznaky alergie, jako je rýma, kýchání a ucpaný nos. Pokud trpíte alergií, je vhodné se poradit s lékařem o nejvhodnější léčbě.

Bezpečnost a možné vedlejší účinky

Volně dostupné léky na alergii, jako jsou antihistaminika a nosní spreje s kortikosteroidy, jsou obecně bezpečné pro krátkodobé užívání. Je však důležité si uvědomit, že i volně prodejné léky mohou mít vedlejší účinky a existují určitá rizika, která je třeba vzít v úvahu. Mezi běžné vedlejší účinky perorálních antihistaminik patří sucho v ústech, ospalost, závratě a rozmazané vidění. Tyto nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a samy odezní. Některé antihistaminika, jako je difenhydramin (Benadryl), mohou způsobit větší ospalost než jiné. Pokud se u vás objeví ospalost, vyhněte se řízení motorových vozidel nebo obsluze těžkých strojů. Nosní spreje s kortikosteroidy mohou způsobit lokální podráždění, suchost nosní sliznice nebo krvácení z nosu. Tyto nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a po několika dnech užívání vymizí. Je důležité dodržovat doporučené dávkování a dobu užívání uvedenou na příbalovém letáku. Pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, vyhledejte lékařskou pomoc. Před užíváním jakýchkoli volně prodejných léků na alergii, zejména pokud máte jiné zdravotní potíže nebo užíváte jiné léky, se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Název léku Účinná látka Forma Dávkování Orientační cena (Kč)
Zyrtec Cetirizin Tablety 1 tableta denně 150
Claritine Loratadin Tablety 1 tableta denně 120
Xyzal Levocetirizin Tablety 1 tableta denně 200

Kdy navštívit lékaře?

Volně prodejné léky na alergii mohou být účinným řešením pro mírné a středně těžké alergické reakce. Nicméně, existují situace, kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud vaše příznaky přetrvávají déle než dva týdny i přes užívání volně prodejných léků, je důležité navštívit lékaře. Stejně tak byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se vaše příznaky zhoršují nebo se u vás objeví nové, závažnější příznaky, jako je dušnost, sípání, otok obličeje, rtů nebo jazyka. Tyto příznaky mohou naznačovat závažnější alergickou reakci, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pamatujte, že volně prodejné léky na alergii jsou určeny pouze k dočasné úlevě od příznaků. Pokud trpíte chronickými alergiemi, je důležité konzultovat s lékařem dlouhodobý plán léčby.

Tipy pro minimalizaci alergenů

Volně dostupné léky na alergii, jako jsou antihistaminika ve formě tablet, nosních sprejů nebo očních kapek, mohou poskytnout úlevu od nepříjemných symptomů, jako je rýma, svědění očí nebo kopřivka. Je důležité si uvědomit, že tyto léky řeší pouze příznaky, nikoli příčinu alergie. Pro dlouhodobou úlevu je důležité minimalizovat expozici alergenům. Pravidelně perte ložní prádlo v horké vodě, abyste zabili roztoče. Používejte hypoalergenní povlečení na polštáře a matrace. Udržujte okna zavřená, zejména během dnů s vysokým počtem pylu. Po příchodu z venku si umyjte obličej a ruce, abyste odstranili pyl. Pravidelně vysávejte a utírejte prach, abyste minimalizovali alergeny v domácnosti. Zvažte pořízení čističky vzduchu s HEPA filtrem, která zachytí alergeny ze vzduchu. Pokud máte domácí mazlíčky, omezte jim přístup do ložnice a pravidelně je kartáčujte, abyste minimalizovali alergeny z jejich srsti. Dodržováním těchto tipů můžete snížit expozici alergenům a minimalizovat tak potřebu volně dostupných léků na alergii.

Život s alergií: užitečné rady

Alergie dokáže pěkně znepříjemnit život. Naštěstí existuje spousta volně prodejných léků, které vám od nepříjemných symptomů uleví. V lékárně narazíte na antihistaminika v podobě tablet, nosních sprejů nebo očních kapek. Pokud vás trápí alergická rýma, sáhněte po nosních sprejích s mořskou vodou, které pročišťují nosní sliznici. Volně prodejné léky pomáhají zvládat mírné a středně těžké projevy alergie. Pokud se vaše potíže nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, určitě se objednejte k lékaři. Ten vám předepíše silnější léky na předpis a doporučí další možnosti léčby, jako je například alergenová imunoterapie. Pamatujte, že samoléčba není vždy řešením.

Kromě léků existuje i řada dalších tipů, jak si život s alergií usnadnit. Zjistěte, na co jste alergičtí, a snažte se těmto alergenům vyhýbat. Pravidelně větrejte a udržujte čistotu ve svém okolí. Po příchodu z venku si umyjte ruce a obličej. V pylové sezóně noste sluneční brýle a klobouk. Dodržováním těchto rad můžete minimalizovat kontakt s alergeny a zmírnit tak projevy alergie.

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Adéla Novotná

Tagy: volně dostupné léky na alergii