Bojujete s alergií na psí srst? Máme pro vás řešení!

Alergie Na Psí Srst

Příznaky alergie na psy

Alergie na psí srst, nebo přesněji řečeno alergie na psí alergeny, je poměrně častým problémem. Mnoho lidí miluje psy, ale jejich organismus reaguje přehnaně na alergeny, které se nacházejí v psích slinách, moči a kůži. Tyto alergeny se pak zachytávají na psích chlupech a šíří se do okolí.

Příznaky alergie na psy se liší u každého člověka. Někdo může po kontaktu se psem pociťovat jen mírné obtíže, zatímco u jiného se mohou projevit závažné alergické reakce.

Mezi nejčastější příznaky alergie na psí srst patří:

kýchání

rýma

ucpaný nos

svědění nosu

slzení očí

zarudnutí očí

svědění kůže

kopřivka

dušnost

sípání

V závažnějších případech se může objevit i astmatický záchvat nebo anafylaktický šok. Pokud se u vás po kontaktu se psem objeví jakékoli z výše uvedených příznaků, je důležité navštívit lékaře. Ten provede potřebná vyšetření a určí, zda se jedná o alergii na psy.

Příčiny alergie: Co ji spouští?

Alergie na psí srst, nebo přesněji řečeno na srst psů, je bohužel běžný problém. Nejde ale o reakci na samotnou srst, ale na bílkoviny obsažené v psích slinách, moči a kůži (odumřelých kožních buňkách). Tyto alergeny se pak snadno zachytávají na srsti a dostávají se do ovzduší, kde je vdechujeme. Mezi nejčastější příznaky alergie na psí srst patří kýchání, rýma, svědění očí, slzení, kašel a kožní reakce jako ekzém. U některých lidí se mohou objevit i závažnější reakce, jako je astmatický záchvat.

Co se týče plemen, neexistuje žádný "hypoalergenní" pes. Všechna plemena psů produkují alergeny, i když některá méně než jiná. Obecně platí, že psi s kratší srstí a méně podsady produkují méně alergenů. Pokud jste ale alergičtí na psy, je důležité se před pořízením jakéhokoli psa poradit s alergologem. Ten vám může provést testy a zjistit, na které alergeny jste citliví a jaká opatření byste měli dodržovat.

Existuje několik věcí, které můžete udělat pro minimalizaci vystavení alergenům, pokud jste alergičtí na psy:

Pravidelně perte pelíšky a deky vašeho psa.

Často vysávejte a utírejte prach v bytě.

Omezte pobyt psa v ložnici a na nábytku.

Po kontaktu se psem si umyjte ruce.

Užívejte léky předepsané lékařem.

Alergie na psí srst může být nepříjemná, ale s trochou snahy a dodržováním určitých opatření je možné žít se psem i s alergií.

Hypoalergenní plemena: Mýtus?

Alergie na psí srst je častým problémem, který mnoha lidem brání v tom, aby si pořídili psího společníka. Existuje však rozšířená představa o "hypoalergenních" plemenech, která údajně vyvolávají méně alergických reakcí. Je to ale pravda, nebo jen mýtus?

Alergie na psy ve skutečnosti není způsobena srstí samotnou, ale bílkovinami, které se nacházejí ve slinách, moči a odumřelých kožních buňkách (lupíncích) psů. Tyto alergeny se pak zachytávají na srsti a uvolňují se do ovzduší.

"Hypoalergenní" plemena psů neexistují. Všechna plemena psů, ať už se jedná o plemena s dlouhou srstí, krátkou srstí nebo bez srsti, produkují alergeny. Některá plemena však mohou produkovat méně alergenů než jiná, nebo mít srst, která méně líná a tudíž se v ní tolik alergenů nezachytává. Mezi plemena, která jsou obecně považována za vhodnější pro alergiky, patří například pudl, bišonek, jorkšírský teriér nebo portugalský vodní pes.

Je důležité si uvědomit, že reakce na alergeny se u každého člověka liší. To, že je plemeno obecně považováno za "hypoalergenní", neznamená, že u vás alergickou reakci nevyvolá. Před pořízením jakéhokoli psa je proto nezbytné strávit s ním nějaký čas a otestovat si svou reakci.

Pokud trpíte alergií na psy, ale toužíte po psím společníkovi, nezoufejte. Existuje několik tipů, jak minimalizovat alergické reakce:

Pravidelné koupání a kartáčování psa může snížit množství alergenů v srsti.

Vytvořte psovi bezpečné a pohodlné místo v domě, kam bude mít přístup a kde se bude cítit dobře.

Udržujte čistotu v domě, pravidelně vysávejte a utírejte prach.

Zvažte pořízení čističky vzduchu s HEPA filtrem.

Poraďte se s alergologem o možnostech léčby alergie.

Pamatujte, že rozhodnutí pořídit si psa by mělo být zodpovědné a promyšlené. Pokud trpíte alergií, je důležité zvážit všechna pro a proti a konzultovat své možnosti s lékařem.

Život s alergií: Tipy pro alergiky

Pro mnoho z nás jsou psi členy rodiny. Ale co když vám blízkost vašeho chlupatého přítele způsobuje kýchání, svědění očí a ucpaný nos? Alergie na psí srst, respektive na alergeny obsažené ve slinách a kůži psa, patří mezi ty nejčastější. Naštěstí existuje řada tipů, jak minimalizovat kontakt s alergeny a užít si život se psem i s alergií.

Základem je důkladná hygiena. Pravidelné vysávání, ideálně vysavačem s HEPA filtrem, pomůže odstranit alergeny z koberců a podlah. Nezapomínejte ani na čalouněný nábytek, záclony a závěsy. Pelíšek vašeho psa by měl být pratelný a měl by se prát alespoň jednou týdně na vysokou teplotu.

Stejně důležitá je i hygiena psa. Pravidelné kartáčování, ideálně mimo obytné prostory, pomůže odstranit uvolněné chlupy a alergeny. Po každé procházce otřete psovi tlapky vlhkým hadříkem a zvažte i pravidelné koupání, které pomůže snížit množství alergenů na srsti.

Vytvořte ve svém bytě "bezpečnou zónu", kam pes nemá přístup. Může to být vaše ložnice, kde trávíte nejvíce času. Důležité je, aby se v této místnosti minimalizovalo hromadění prachu a alergenů.

I když to může být těžké, omezte kontakt se psem na minimum, alespoň v období, kdy jsou vaše alergické reakce silnější. Po mazlení si vždy umyjte ruce a převlékněte se.

Existují i ​​různé druhy léků, které vám pomohou zvládat alergické reakce. Poraďte se se svým lékařem o nejvhodnější léčbě pro vás.

Život s alergií na psí srst nemusí znamenat konec vašeho snu o psím společníkovi. Dodržováním výše uvedených tipů a v úzké spolupráci s vaším lékařem můžete minimalizovat alergické reakce a užít si radost ze života se psem.

Testování a léčba alergie

Alergie na psí srst, neboli alergie na srst psů, je bohužel běžný problém. Dobrá zpráva je, že existují testy a léčba, které vám pomohou žít s vaším chlupatým kamarádem bez nepříjemných reakcí.

Základem je návštěva alergologa. Ten vám provede kožní testy, které odhalí, zda jste alergičtí na psí srst a jak moc je vaše alergie silná. Může jít o prick test, kdy se na kůži aplikuje malé množství alergenu, nebo o krevní testy, které měří hladinu protilátek specifických pro psí alergeny.

Léčba alergie na psí srst je individuální a závisí na závažnosti vašich příznaků. Mezi možnosti patří:

Vyhýbání se kontaktu se psy: I když to může znít drasticky, někdy je to nejúčinnější řešení, obzvlášť u silných alergických reakcí.

Antihistaminika: Tyto léky blokují histamin, látku uvolňovanou během alergické reakce, a tlumí tak svědění, kýchání a rýmu.

Nosní kortikosteroidy: Zmírňují zánět nosní sliznice a ulevují od ucpaného nosu a rýmy.

Alergenová imunoterapie (AIT): Jde o dlouhodobou léčbu, která spočívá v podávání postupně se zvyšujících dávek alergenu. Cílem je vyvolat toleranci organismu na psí srst a snížit tak alergické reakce.

Kromě výše uvedených možností existuje i řada dalších tipů, jak minimalizovat kontakt s alergeny a zmírnit příznaky alergie na psí srst. Patří mezi ně:

Pravidelné větrání a čištění domácnosti: Pomáhá odstraňovat alergeny ze vzduchu.

Koupání psa: Pravidelné koupání psa snižuje množství alergenů v srsti.

Vytvoření "bezpsí zóny": Určete si v domě alespoň jednu místnost, kam pes nesmí.

Používání čističky vzduchu s HEPA filtrem: Zachytává alergeny ze vzduchu.

Pamatujte, že alergie na psí srst je individuální záležitost a to, co funguje jednomu, nemusí fungovat druhému. Důležité je konzultovat s alergologem a najít tu správnou léčbu a preventivní opatření, která vám pomohou žít s vaším čtyřnohým přítelem bez nepříjemných alergických reakcí.

Publikováno: 17. 06. 2024

Kategorie: domácí mazlíčci

Autor: Adéla Novotná

Tagy: alergie na psí srst | alergie na srst psů