Trápí vás zkřížené alergie s břízou? Zjistěte více!

Zkřížené Alergie Bříza

Bříza hlavní viník jarních alergií

Bříza je sice krásný strom, ale pro alergiky představuje postrach jara. Pyl břízy patří mezi nejagresivnější alergeny a způsobuje rýmu, slzení očí, kýchání a kašel. Bohužel, alergie na břízu se často kříží s alergiemi na další rostliny, ovoce a zeleninu.

Pokud jste alergičtí na břízu, můžete reagovat i na pyl lísky, olše, habru nebo buku. Tyto stromy patří do stejné čeledi jako bříza a jejich pyl obsahuje podobné alergeny. Křížová reakce se ale nemusí projevit ihned. Někdy se objeví až po několika letech.

Kromě pylu může bříza způsobit alergii i prostřednictvím potravin. Typickým příkladem je zkřížená alergie s jablky, hruškami, broskvemi, třešněmi, švestkami, kiwi, lískovými ořechy, mandlemi a celerem. Tyto potraviny obsahují bílkoviny podobné těm, které se nacházejí v pylu břízy. Po jejich konzumaci se tak u alergiků mohou objevit svědění rtů a jazyka, otoky v ústech, bolesti břicha, průjem nebo zvracení.

Pokud trpíte alergií na břízu a pozorujete u sebe příznaky zkřížené alergie, je důležité navštívit alergologa. Ten provede potřebná vyšetření a doporučí vám vhodnou léčbu.

Co je to zkřížená alergie?

Zkřížená alergie je nepříjemná věc. Prostě když vaše tělo reaguje alergicky na jednu věc a pak i na jinou, která s tou první zdánlivě vůbec nesouvisí. Třeba máte alergii na pyl břízy a najednou vám není dobře po jablku. Divné? Ne tak docela. Bříza, stejně jako jablko, obsahuje podobné bílkoviny. A váš imunitní systém, bohužel, nepozná rozdíl. Myslí si, že jablko je bříza a spustí obrannou reakci.

A co s tím? Zkřížená alergie s břízou je docela běžná. Může se projevit na různé druhy ovoce a zeleniny, jako jsou jablka, hrušky, broskve, třešně, mrkev, celer nebo brambory. Příznaky jsou různé – od svědění rtů a úst, přes kýchání a rýmu, až po kožní reakce. Někdy se zkřížená alergie projeví jen v určitém období, třeba na jaře, kdy kvete bříza. Jindy trápí alergiky celoročně. Pokud máte podezření na zkříženou alergii, je důležité navštívit alergologa. Ten provede testy a poradí vám, jakým potravinám se vyhýbat a jak případné příznaky zmírnit.

Příznaky zkřížené alergie na břízu

Zkřížená alergie na břízu, nebo také s břízou, je nepříjemný jev, který potrápí nejednoho alergika. Pokud jste alergičtí na pyl břízy, vaše tělo může reagovat i na některé druhy ovoce, zeleniny a ořechů. Proč? Protože tyto potraviny obsahují podobné alergeny jako pyl břízy. Příznaky zkřížené alergie se liší, ale často postihují ústa a krk. Po konzumaci rizikové potraviny můžete pociťovat svědění rtů, jazyka a patra. Někdy se objeví i otok rtů, jazyka nebo hrdla. Tyto příznaky se nazývají orální alergický syndrom (OAS). Kromě svědění a otoků se může objevit i škrábání v krku, chrapot, kašel a potíže s polykáním. Vzácněji se mohou objevit i závažnější reakce, jako je zvracení, průjem, kopřivka nebo dušnost. Pokud se u vás po konzumaci některých druhů ovoce, zeleniny nebo ořechů objeví podobné příznaky, je důležité navštívit alergologa. Ten provede testy a určí, zda se jedná o zkříženou alergii na břízu.

Bříza, krásná a majestátní, se pro alergiky stává symbolem jara plného slz a rýmy. Její pyl, zdánlivě neškodný, se stává spouštěčem řetězové reakce, která probouzí alergeny v ovoci, zelenině a oříšcích. Zkřížená alergie s břízou je jako zákeřná hra na schovávanou, kdy se imunitní systém stává vězněm vlastních představ o nebezpečí.

Eliška Dvořáková

Potraviny způsobující zkříženou reakci

Alergie na břízu patří mezi nejčastější pylové alergie v našich končinách. Problémy ale lidem s touto alergií nezpůsobuje jen pyl břízy v ovzduší, ale i některé druhy ovoce, zeleniny a ořechů. Říká se tomu zkřížená alergie. Imunitní systém si totiž vlivem podobnosti bílkovin v pylu břízy a v některých potravinách tyto potraviny „spletl“ a začne na ně reagovat alergickou reakcí.

Mezi nejčastější potraviny způsobující zkříženou reakci s břízou patří jablko, hruška, broskev, švestka, třešeň, meruňka, nektarinka, kiwi, mango, avokádo, lískové ořechy, mandle, para ořechy a vlašské ořechy. U některých lidí se může vyskytnout i reakce na celer, mrkev, petržel, fenykl, brambory, rajčata, sóju, čočku, fazole a hrách.

Příznaky zkřížené alergie jsou individuální a mohou se lišit od mírných projevů, jako je svědění rtů a úst, po závažnější reakce, jako jsou otoky, dýchací potíže, nebo anafylaktický šok. Pokud po konzumaci některých z výše uvedených potravin pozorujete alergické příznaky, je důležité se poradit s alergologem. Ten provede potřebná vyšetření a určí, zda se jedná o zkříženou alergii s břízou.

Diagnostika a testy na alergii

Alergie na břízu patří mezi nejčastější pylové alergie u nás. Problémy ale nezpůsobuje jen pyl břízy samotný. Mnoho lidí trpí takzvanými zkříženými alergiemi. To znamená, že jejich imunitní systém reaguje i na alergeny, které jsou velmi podobné těm březovým, ačkoliv pocházejí z jiných rostlin, ovoce či zeleniny.

Pokud jste alergický na břízu, je pravděpodobné, že budete reagovat i na pyl lísky, olše, habru, ale také na jablka, hrušky, broskve, meruňky, nektarinky, švestky, třešně, kiwi, lískové ořechy, mandle, arašídy, sóju, celer, mrkev a brambory. Tyto reakce se můžou lišit v intenzitě. Někdo pociťuje jen mírné svědění v ústech, jiný může mít závažnější příznaky jako otoky rtů, jazyka, zvracení nebo průjem.

Diagnostika zkřížené alergie s břízou probíhá u alergologa. Ten s vámi probere vaši anamnézu a provede kožní prick testy a/nebo krevní testy. Prick testy spočívají v nanesení malého množství alergenu na kůži a následném lehkém narušení její integrity. Pokud se do 15 minut objeví pupínek, svědčí to o alergii. Krevní testy zase detekují specifické protilátky IgE, které si tělo vytváří proti alergenům.

Včasná diagnostika a léčba zkřížené alergie je důležitá, aby se předešlo komplikacím a zhoršování symptomů.

Tipy pro zvládání alergie

Pro minimalizaci příznaků zkřížené alergie s břízou je vhodné dodržovat několik tipů. Během pylové sezóny břízy omezte pobyt venku, zejména v ranních a dopoledních hodinách, kdy je koncentrace pylu nejvyšší. Sledujte pylové zpravodajství a přizpůsobte své aktivity aktuální situaci. Po návratu z venku si umyjte obličej a ruce, propláchněte nos fyziologickým roztokem a převlékněte se. Větrejte v době, kdy je koncentrace pylu nižší, ideálně večer nebo po dešti. Pokud je to možné, zvažte pořízení čističky vzduchu s HEPA filtrem, která zachytí pylová zrna. Důležitá je také úprava jídelníčku. Zjistěte, které potraviny vám způsobují zkřížené reakce, a snažte se je během pylové sezóny omezit. Mezi nejčastější alergeny patří jablka, hrušky, broskve, meruňky, švestky, třešně, kiwi, lískové ořechy, mandle, celer a mrkev. Pokud si nejste jistí, které potraviny vám vadí, poraďte se s alergologem o provedení testů na potravinové alergie. Nezapomínejte na dostatečnou hydrataci, která pomáhá vyplavovat alergeny z těla. Dodržováním těchto tipů můžete zmírnit nepříjemné příznaky zkřížené alergie s břízou a užít si jaro naplno.

Zkřížené alergie s břízou
Potravina Reakce Procento pacientů s alergií na břízu
Jablko Orální alergický syndrom (OAS) Až 70%
Lískový ořech OAS, anafylaxe Až 20%
Mrkev OAS Až 15%

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se u vás během pylové sezóny břízy objeví svědění v ústech nebo krku po konzumaci některých druhů ovoce, zeleniny nebo ořechů, je možné, že trpíte zkříženou alergií s břízou. Mezi typické projevy patří svědění, pálení a otok rtů, jazyka a patra. Může se objevit také chrapot, kašel, rýma nebo kýchání. Vzácněji se mohou vyskytnout i závažnější reakce, jako je zvracení, průjem, kopřivka nebo dušnost. V případě, že se u vás po konzumaci potenciálního alergenu objeví jakékoli neobvyklé příznaky, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař provede potřebná vyšetření a určí, zda se jedná o zkříženou alergii a jaká je její příčina. Na základě diagnózy vám doporučí vhodnou léčbu a preventivní opatření. Pamatujte, že včasná diagnostika a léčba alergie je důležitá pro zvládnutí příznaků a prevenci závažnějších komplikací.

Život s alergií na břízu

Pro mnoho lidí je jaro symbolem probouzející se přírody a teplých slunečních paprsků. Pro alergiky s alergií na břízu to ale často znamená začátek nepříjemných obtíží. Pyl břízy je jedním z nejagresivnějších alergenů a způsobuje alergickou rýmu, zánět spojivek, kýchání, svědění očí a nosu. Bohužel, alergie na břízu se často pojí s tzv. zkříženými alergiemi. To znamená, že imunitní systém reaguje i na alergeny, které jsou strukturně podobné pylu břízy, ačkoliv s ním zdánlivě nesouvisí.

Mezi nejčastější zkřížené alergie s břízou patří alergie na některé druhy ovoce a zeleniny, jako jsou jablka, hrušky, broskve, meruňky, třešně, švestky, nektarinky, kiwi, mango, avokádo, celer, mrkev, brambory, rajčata, lískové oříšky a mandle. Příznaky zkřížené alergie se obvykle projevují po konzumaci syrového ovoce a zeleniny a mohou se lišit od mírných projevů, jako je svědění rtů a úst, až po závažnější reakce, jako je otok jazyka a hrdla, zvracení, průjem a v krajních případech i anafylaktický šok.

Kromě ovoce a zeleniny se zkřížená alergie s břízou může projevit i na pyl jiných stromů, jako je líska, olše, habr, dub, buk a jasan. U některých jedinců se může vyskytnout i zkřížená alergie na latex, med, bylinné čaje a koření.

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Tadeáš Strnadová

Tagy: zkřížené alergie bříza | zkřížené alergie s břízou