Alergie na psa: Jak poznat příznaky a co s nimi?

Alergie Na Psa Příznaky

Kýchání a rýma

Kýchání a rýma patří mezi nejčastější příznaky alergie na psy. Tyto nepříjemné projevy jsou způsobeny imunitní reakcí organismu na alergeny, které se nacházejí ve slinách, moči, kůži a srsti psů.

Když alergik přijde do kontaktu s psími alergeny, jeho imunitní systém je mylně identifikuje jako hrozbu. Tělo začne produkovat histamin a další chemické látky, které způsobují zánět nosní sliznice. To vede k otékání, svědění a podráždění nosní sliznice, což se projevuje kýcháním, rýmou, ucpaným nosem a svěděním nosu.

Kýchání je reflexní obranný mechanismus těla, který slouží k odstranění dráždivých látek z nosní dutiny. U alergiků na psy může být kýchání velmi intenzivní a přicházet v záchvatech, zejména po kontaktu se psy nebo v prostředí, kde se psi vyskytují.

Rýma, odborně nazývaná rhinorea, je další běžný příznak alergie na psy. Jedná se o vodnatý výtok z nosu, který vzniká v důsledku zvýšené produkce hlenu nosní sliznicí. Rýma může být čirá a vodnatá, nebo hustší a zabarvená do žluta či zelena, pokud dojde k druhotné bakteriální infekci.

Zarudlé a svědící oči

Zarudlé a svědící oči jsou jedním z nejčastějších příznaků alergie na psy. Tyto nepříjemné pocity jsou způsobeny alergeny přítomnými v psích slinách, moči a kůži (tzv. lupy). Když se tyto alergeny dostanou do kontaktu s očima alergika, spustí se imunitní reakce. Tělo začne produkovat histamin a další chemické látky, které způsobují zánět spojivek. Oči zčervenají, svědí, pálí a mohou i slzet. Někdy se objeví i otok víček. Pokud trpíte těmito příznaky po kontaktu se psy, je důležité navštívit alergologa. Ten provede testy a určí, zda se skutečně jedná o alergii na psy. Na základě diagnózy vám pak doporučí vhodnou léčbu. Mezi běžná doporučení patří:

Omezte kontakt se psy: Je to sice těžké, ale nejúčinnějším způsobem, jak se vyhnout alergické reakci, je omezit kontakt se psy na minimum.

Udržujte čistotu: Pravidelně vysávejte, utírejte prach a perte ložní prádlo, abyste minimalizovali množství alergenů v domácnosti.

Používejte oční kapky: Existují volně prodejné oční kapky, které pomáhají zmírnit svědění, pálení a zarudnutí očí.

Antihistaminika: Léky dostupné bez předpisu i na předpis, které blokují účinky histaminu a tlumí alergickou reakci.

Alergenová imunoterapie: Dlouhodobá léčba, při které se postupně zvyšují dávky alergenu, čímž se snižuje citlivost imunitního systému.

Pamatujte, že i když alergie na psy může být nepříjemná, existují způsoby, jak zvládat příznaky a žít plnohodnotný život.

Kožní vyrážka a svědění

Kožní vyrážka a svědění patří mezi nejčastější projevy alergie na psy. Tyto příznaky se objevují, když imunitní systém reaguje přehnaně na alergeny přítomné v psích slinách, moči, kůži (lupínky) nebo srsti.

Po kontaktu s alergenem se u alergiků aktivují specifické buňky imunitního systému, které uvolňují histamin a další mediátory zánětu. Tyto látky způsobují roztažení cév, svědění a zarudnutí kůže. Vyrážka se může projevovat jako:

Červené, svědivé pupínky (kopřivka)

Suchá, šupinatá kůže (ekzém)

Zarudnutí a otok v místě kontaktu s alergenem

Intenzita kožní reakce se liší u každého člověka. U některých se objeví jen mírné svědění, zatímco u jiných se rozvine rozsáhlá a bolestivá vyrážka.

Pokud se u vás po kontaktu se psem objeví kožní vyrážka nebo svědění, je důležité navštívit lékaře. Ten provede testy a určí, zda se jedná o alergii na psy. Na základě diagnózy vám pak doporučí vhodnou léčbu.

Sípání a dušnost

Sípání a dušnost patří mezi závažnější alergické reakce na psy. Pokud se u vás po kontaktu se psem objeví tyto příznaky, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Sípání je pískavý zvuk, který slyšíte při dýchání, a je způsobeno zúžením dýchacích cest. Dušnost je pocit nedostatku vzduchu a může být doprovázena tlakem na hrudi nebo pocitem, že se nemůžete zhluboka nadechnout. Tyto příznaky se mohou objevit ihned po kontaktu se psem nebo s odstupem několika hodin.

Mezi další příznaky alergie na psy patří:

kýchání

rýma

ucpaný nos

svědění očí

slzení očí

zarudnutí očí

kožní vyrážka

svědění kůže

Pokud trpíte alergií na psy, je důležité se vyhýbat kontaktu s těmito zvířaty. Pokud se kontaktu vyhnout nemůžete, je vhodné užívat léky na alergii, které vám předepíše lékař.

Bolest hlavy a únava

Bolest hlavy a únava jsou častými nespecifickými příznaky, které mohou doprovázet různé alergické reakce, včetně alergie na psy. Tyto příznaky samy o sobě nemusí nutně znamenat alergii na psy, ale v kombinaci s dalšími, specifičtějšími příznaky, jako je kýchání, rýma nebo svědění očí, mohou být vodítkem.

Alergie na psy je způsobena imunitní reakcí na alergeny, které se nacházejí ve slinách, moči a kůži psů. Tyto alergeny se šíří vzduchem a usazují se na různých površích. Když se člověk s alergií na psy dostane do kontaktu s těmito alergeny, jeho imunitní systém je identifikuje jako hrozbu a začne produkovat histamin a další chemické látky, které způsobují alergické příznaky.

Bolest hlavy v souvislosti s alergií na psy může být způsobena zánětem nosních dutin, který vzniká jako reakce na alergeny. Únava je běžným příznakem mnoha alergií a může být způsobena neustálou aktivací imunitního systému a zánětem.

Pokud trpíte bolestí hlavy a únavou, a zároveň se u vás vyskytují další příznaky alergie na psy, je důležité navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření a stanoví diagnózu.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Tadeáš Strnadová

Tagy: alergie na psa příznaky | symptomy alergické reakce na psy