Seboroický ekzém

Různé ekzémy a dermatologické obtíže nejsou u novorozenců a kojenců ničím neobvyklým. Seboroický ekzém (nebo také seboroická dermatitida) se řadí k těm nejběžnějším. Z valné části postihuje kojence v rozmezí 3 týdnů až 3 měsíců věku. Opětovně se může objevit v dospívání. Předpokládá se, že je ekzém způsoben zvýšenou činností mazový žláz a kvasinkami Malassezia furfur. U kojenců se nejčastěji vyskytuje ve vlasech, odkud se obvykle šíří na čelo a víčka až k nosu.

Jak se seboroický ekzém projevuje?

Jedná se o dlouhodobé onemocnění a není vyloučeno, že se po zahojení ekzém znovu objeví. Ve vlasech se objevují drobné žlutohnědé šupinky v rozsáhlých plochách, na čele a v obličeji se projevuje ohraničeným zarudnutím postižené oblasti, z níž se odlupují žlutavé mastné šupinky. V závažnějších případech se může vyskytnout i v oblasti plenek, kolem pupíku či v okolí krku. Obvykle nesvědí. V dětství se objevuje zcela minimálně, většinou pouze na hlavě v oblasti vlasů.

Léčba projevů seborpoického ekzému není složitá

Lékárny sic nabízí volně dostupné antiseboroické šampony a krémy, s léčbou je však nejlepší obrátit se na odborníka, který jednak vyloučí jiné formy ekzémů a rovněž poradí s dalším postupem. V lehčích formách by mělo stačit šupinky vyčesávat dětským kartáčkem a častěji vlasy mýt běžným šamponem nebo šamponem s ichtamolem - vhodné jsou neutrální mycí přípravky nebo jen mírně kyselé. U mladších kojenců se doporučují krémy a mléka s ureou (močovinou). Na škodu ani není, pokud se poškozená místa mažou olivovým olejem nebo mastí, měla by se pak vždy důkladně umýt šamponem. U starších kojenců se předepisuje i salicylový olej, který se aplikuje do poškozené oblasti aspoň tři hodiny před mytím vlasů, není však dobré používat jej častěji než dvakrát týdně. V závažnějších případech je léčba prováděna přípravky s kortikoidy. Zlepšení se projeví až po 6 - 8 týdnech pravidelné léčby.

Publikováno: 08. 06. 2019

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Štěpánová